Modele de semne de carte cusute

Modelul are unele simboluri care nu sunt așa Vechi cum ar fi ”pătrățele Negre Pline exagérer” Care totuși sunt distribuer pe structura unor MODELE străvechi. M-As Lega sa comentez despre faptul ca simbolul ”crucea cu aripioare” e mentionat ca fiind ”dédito zeitei pasare” fara a incerca a aduce o justificare afirmatiei si cu un ton ce nu impune nici un duduu. E stilul binecunoscut dans Opera multor etnologi. Un Cititor care nu IA de Buna orice poveste i se zice (antrenat fiind DIN viata Politica) poate ar fi asteptat mai mult sau macar niste referinte la Vulcanescu sau Ghinoiu sau cine stie Cine. Lucru valabil si in Alte ocazii. DVS. puteti sa perpétuati acest Stil de transmitere a unor aprecieri ca certitudini (oricum il FAC atatia, si probabil nu aveti nici timp) sau puteti sa ne Luati cu DVS. intr-un ”periplu Initiatic”, in care sa cautam cuvintele atasate semnelor si sa Gasim motivele pentru care le impreunam. E o simpla asemanare vizuala, exista asocieri similare sau MICI variatii Care DAU o imagine a unui tot UNITAR, exista o Gramatica etc. Dar mi se pare mult mai important sa ma leg de afirmatia ”in vremuri mai recente, Alte popoare au venit, au vazut si au Admirat semnele si, cum e normal, au Dorit sa le imprumute.

Au copiat una si Alta, Dar Mare lucru n-a iesit, pentru ca ei n-au mai stat sa le inteleaga si rosturile. ” Sper ca nu vorbiti Serios. Semnele cu rouille sau fara-pe care le prezentati nu se opresc Brusc la granitele Juridice sau etnice. Nici nu sunt produsul ramas intact al unei anumite populatii sédentaires de acum MII de Ani. Nici macar populatia nu a ramas neschimbata MII de Ani, dupa cum se poate afla cu dovezi arheologice, genetice, lingvistice etc. Chiar si semnele pe care le analizati pastreaza urmele interactiunilor dintre diverse populatii, fiecare cu bunele si relele Lor, iar a afirma ca un ”singur Simbol puternic” se adauga unei mosteniri primordiale in 2000 de Ani este o au hazard. Mai mult, ”Noi versus EI», popoarele Care au Admirat si n-au inteles, adica popoarele” Fara rouille ”versus poporul nostru Milenar” cu rouille ”e o dihotomie falsa DIN Care détru aroganta, precum si urmele educatiei nationaliste comuniste (si nu numai), nationalisme care ar fi trebuit sa fie depasit in Secolul XXI. Si Care cu siguranta nu exista la stramosii de acum 2000 de Ani, centrati PE comunitatea locala, nicidecum PE ”popor” (FIE El cel ”ales”, poses ou Al semnelor cu Rod). Dilatarea egoului pe baza apartenentei la o entitate Etnica presupus atemporala si imuabila 2000 de Ani (Dar in acelasi timp, dans mod Schizoid, Rezultatul combinatiei fie a dacilor si Romanilor, fie incluzand cine stie ce culturi anterioare, a unui petresti mégalithique spiralat poate pentru ca ”AR da bine”) Sper sa nu fie intentionata, ci doar un efect al Mediului pre si post-Decembrist imbibat de asemenea atitudini. Sau, avand eticheta ”povesti”, poate totul e doar o poveste si ar fi trebuit s-o tratez ca atare.

Modelul are unele simboluri altérer reprezentând un fel de ”Frunze Negre Pline având o formă neregulată”. MODELE de PE finirons și costumele populare românești sunt MODELE străvechi Care simbolizează soarele, Luna și Alte zeități ale unor astre sau ALE Naturii. Modelul are totuși PE mijloc ”la nasturii care nu sunt”, un semn străvechi: ”Linia unduioasă”, Dar și Acela e reprezentat cu ponctulețe PE El, puse Absolut aiurée. În plus ”Linia unduioasă” sont ”floricele” deasupra şi dedesubt, dovadă a unui kitsch penibil. Despre restul floricelor şi un ”modelelor” nici n-sont des să mai vorbim. Modelul e 100% format autentique în INTEGRALITATE DIN simboluri străvechi, toate originale. Modelele prezentate mai sus nu cred ca sunt kitch-URI ci reprezinta situatia sufleteasca DIN prezent. Simbolistica MISTICA complexa DIN trecut nu-si sont locul in prezent. EA este TM PE suferinta perpétua si Trairi mistice ALE Acelor vremuri.

Degeaba le folosesti acum daca nu le traiesti. Si credeti-ma ca nimeni nu doreste sa se intoarca la vremurile Acelor SIMBOLURI.